Španělští vědci dokázali pět pacientů zbavit viru HIV

Další velký pokrok v boji s virem HIV oznámili vědci z Oxfordu a Barcelony. Novou metodou se jim podařilo zcela zbavit viru HIV pět pacientů, kteří se dlouhodobě léčili antiretrovirovými léky, jež virus udržují ve spící formě. U zmíněných jedinců došlo k zatím trvalému zničení infekce. Nová vakcína navíc pomáhá chápat fungování viru v těle.

Zmíněných pět pacientů už nemusí po podání dvou dávek vakcíny užívat antiretrovirové léky, které udržují virus HIV v nedetekovatelném množství. Většina HIV pozitivních jedinců přitom musí tento typ léků užívat do konce života. Preparát pomáhá potlačit virus na minimální množství, takže dotyčný jedinec není infekční. Ale virus je v těle stále přítomen ve spící formě a není zlikvidován navždy. Pokud takový pacient přestane léky užívat, virus se opět začne množit a může vyvolat onemocnění AIDS.

Vědci se dlouhodobě pokoušejí nalézt skutečný lék. Tedy takovou metodu, která by skryté viry HIV potlačené antiretrovirotiky vyplavila a zabila účinnými preparáty. Strategie má tělo zbavit viru zcela, nejen ho držet na uzdě pomocí léků, které mají navíc silné vedlejší účinky.

Vědci z Barcelony a Oxfordu podali nový preparát třinácti pacientům, kteří byli nedávno diagnostikováni jako HIV pozitivní a začali užívat antiretrovirotika. Po léčbě vakcínou pět z nich bylo zcela bez virů. Jeden z pacientů je po dvojité vakcinaci šest měsíců bez viru HIV v těle, aniž užívá antiretrovirotika.

Použitá metoda injekční vakcíny virus probudí a jeho spící formy donutí být opět aktivní. Jakmile se tak stane, druhá injekce s lékem romidepsinem aktivní viry zničí. „Vypadá to, že jsme dokázali virus probudit a posílit imunitní systém pacientů, kteří pak efektivně virus zničili ve chvíli, kdy se pokoušel znova začít napadat buňky,“ tvrdí doktorka Beatriz Motheová ze společnosti IrsiCaixa.

Je to vůbec poprvé, kdy je tolik pacientů po podání preparátů zcela viruprostých bez podávání antiretrovirotik.

Výzkum podtrhuje význam užívání antiretrovirotik a naznačuje, že bude jednou možné proti viru HIV očkovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *