Sexistickými a homofobní vtípky muži zakrývají nízké sebevědomí

gay_sex_5

CULLOWHEE – Koho urážejí sexistické a homofobní vtípky v hospodě u piva nebo v jiné společnosti, už se nemusí trápit. Může sedět a s dotyčným soucítit. Jedná se totiž o muže, který má velmi nízké sebevědomí a svým mužstvím si není jistý. Tedy především obecným konceptem mužství, není teď řeč o penisu. Ačkoli obojí často spolu dost souvisí. Šiřitelé tohoto humoru jsou vlastně chudáci volající o pomoc.

„Muži používají sexistické a homofobní vtípky k ujištění vlastní hodnoty a svého já ve chvíli, kdy je jejich maskulinita ohrožena a nejsou si v ní dost jistí,“ tvrdí psychologové z Western Carolina University v Cullowhee.Průzkumem osobnostních profilů, sociálních postojů a předsudků u několika stovek mužů vyplynulo, že jedinci se sníženým sebevědomím, kteří si nejsou jisti svou mužností, používají nejčastěji narážky a vtípky proti gayům a ženám.„Tito muži věří, že podobnými vtípky si upevňují a ujišťují svou pozici a šíří o sobě mužnější dojem.

Projevováním pobavení se nad sexistickým a homofobním vtípkem se muži distancují od vlastností, které chtějí u sebe potlačit či vyvrátit,“ tvrdí jedna z autorek doktorka Emma O’Connorová.Koncept mužnosti je velmi složitý a je ovlivněn výchovou a společností. V mužích se formuje od dětství, nezřídka bývá deformovaný špatnými vzory a nadměrnými požadavky ze strany rodičů či společnosti.

Muži pak často trpí pocitem, že nejsou dost mužní, tato nerovnováha se navenek projevuje negativními psychologickými jevy a chováním, které působí zhoubně na společnost i jedince samotného.V jiných výzkumech bylo také zjištěno, že homofobní tendence často projevují muži, kteří mají homosexuální sklony, které ale u sebe silně potlačují nebo je odmítají přijmout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *