Exkluzivně! Gay sbor Doodles nesmí vystoupit na půdě Emauzského opatství.

doodles

Sbor gayů Doodles měl vystoupit jako host na koncertě pražského smíšeného sboru Lucky Voice Band 11. října v sálu, který spadá pod Emauzské opatství. To ovšem účast gay sboru pobouřila natolik, že celý koncert, i přes závaznou rezervaci, zrušilo. Jako důvod udává, že v době rezervace nebyl zástupce opatství dostatečně informován o detailech koncertu.

„Zrušení pronájmu Emauzským klášterem mě velmi překvapilo a mrzí mě. Jako laik nemám ohledně postoje katolické církve vůči homosexualitě jasno. Na jednu stranu katolický katechismus říká, že homosexuálové „mají být přijímáni s úctou, soucitem a jemnocitem. Vůči nim je třeba se vyhnout jakémukoliv náznaku nespravedlivé diskriminace.“ Na druhou stranu vidím tento konkrétní případ, který je podle mého názoru s výše uvedenými zásadami v rozporu,“ uvádí ve svém vyjádření Marek Stanka, sbormistr sboru Doodles. A přidává i příhodu, že v prostoru před časem zpíval jeho bývalý partner a klade si nyní otázku, proč tam on vystoupit mohl a jeho sbor nemůže. Na adresu Emauzského opatství dodává: „Mezi svými přáteli mám i katolíky, kteří se s tímto přístupem neztotožňují. Přál bych si, aby i jejich hlasy dostaly dostatek prostoru v debatě v rámci katolické církve. Dále bych si dovolil pozvat osazenstvo Emauzského opatství na naše koncerty. Jsou na nich vítáni všichni lidé dobré vůle. Ostatně v repertoáru máme i křesťanské písně a spirituály.“

Online deníku Blesk.cz se podařilo kontaktovat správce opatství, který argumentoval, že jim účast gay sboru nevadí, ale problém je ve způsobu, jakým se to instituce dozvěděla. S tím ovšem nesedí mailová korespondence, kterou vedlo Emauzské opatství se sborem Lucky Voice Band. Tu mají k dispozici lidovky.cz i blesk.cz a jasně z něj vyplývá, že Emauzskému opatství vadí právě fakt, že se zpěváci z Doodles prezentují jako gay sbor.

Nad rozhodnutím se podivují nejen členové mužského sboru, ale i pořádající sbor Lucky Voice Band, který ho sice respektuje, ale neztotožňuje se s ním: „Pěvecký sbor Doodles jsme si vybrali jako hosta pro náš říjnový koncert. Hledali jsme menší uskupení, které má podobný repertoár jako náš sbor Lucky Voice Band, a které umí svým vystoupením pobavit i zahřát u srdce. Když přišlo zrušení rezervace ze strany Emauzského opatství, byli jsme hodně překvapeni a zarmouceni. Nikoho z nás ani nenapadlo, že by vystoupení gay sboru mohlo být jakýkoliv problém,“ uvádí Jana Rejhonová, která sbor zastupuje a dodává, že i proto se rozhodli koncert přesunout na jiné místo, které stále hledají. „Najít vhodný prostor v tak krátkém časovém horizontu s našimi finančními možnostmi, je opravdu velmi složitý úkol. Se zrušením jsou spojené i další komplikace jako již natištěné vstupenky či plakáty, které jsme hradili z vlastní zdrojů. O změně hosta jsme ale ani na chvíli neuvažovali“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *